Projekt Okviri suradnje digitalnih infrastruktura u regiji – mogućnosti i potrebe na primjeru građe o znamenitim ličnostima znanosti i kulture
Prijedlog programa u okviru teme DARIAH natječaja 2017. Cultural Heritage and Humanities Research
Projekt Okviri suradnje digitalnih infrastruktura u regiji – mogućnosti i potrebe na primjeru građe o znamenitim ličnostima znanosti i kulture (Cooperation Framework of Digital Infrastructure in the Region - Opportunities and Needs in Case of Material Concerning Famous People in Science and Culture) 2017.g. prihvatio je i financijski potpomogao konzorcij DARIAH EU (Digitalna istraživačka infrastruktura za umjetnosti i humanistiku).
Na projektu je surađivalo više kulturnih i znanstvenih ustanova iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Slovenije: Zagreb - Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), Nacionalna i sveučilišna knjižnica (NSK), Knjižnice grada Zagreba (KGZ), Leksikografski zavod Miroslav Krleža (LZMK), Muzej za umjetnost i obrt (MUO), Institut za etnologiju i folkloristiku (IEF), ICARUS HRVATSKA; Varaždin - Državni arhiv u Varaždinu (DAV); Koprivnica – ArhivPro d.o.o.; Ljubljana: Znanstvenoraziskovalni center Slovenska akademija znanosti in umetnosti (ZRC SAZU); Sarajevo - Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine (ZMBiH), Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine (NUBBiH).
Projekt je trajao godinu dana. Započeo je potpisivanjem ugovora 28. kolovoza 2017., a završio je 30. studenoga 2018. godine.
Sadržaj DARIAH CFDI projekta možemo ukratko opisati sljedećim ključnim pojmovima: digitalna baština, autorska prava, uporaba digitalnog objekta, Povelja o ponovnoj uporabi, smjernice o tehničkim i formalnim obilježjima digitalnih objekata, razmjena informacija o kulturnoj baštini, društveni utjecaj kulturne baštine itd. U okviru projekta sastavljen je vodič (smjernice) s podacima a) o raznim aspektima digitalizacije i digitalnih objekata, b) kako što lakše i brže utvrditi autorskopravni status za brojne digitalne artefakte kulturne baštine te c) o komunikaciji u zajednici digitalnih korisnika, a sa ciljem brže i efikasnije razmjene informacija i znanja.
Kroz projekt se analizirala interoperabilnost digitalnih repozitorija na primjeru povezivanja građe o znamenitim i zaslužnim pripadnicima triju država u tematski portal eminentpeople.eu, što čini logično proširenje hrvatskog projekta Znameniti i zaslužni Hrvati izvan hrvatskih granica, koji se realizirao i opstao kao tematski portal Znameniti.hr (znameniti.hr). Suradnja je obuhvatila prikupljanje podataka o dostupnim digitalnim resursima i potrebi za digitalizacijom novih sadržaja o znamenitim osobama u regiji, razmatranje pitanja autorskih prava te mogućnosti objave, korištenja i preuzimanja građe u digitalnom repozitoriju.
Tijekom radionica obrađene su sljedeće teme:
- 28. - 29. 11. 2017: O suradnji znanstvenih i baštinskih institucija u regiji: definiranje tema koje bi bile uključene u smjernice (opće informacije, evidencije i planovi za digitalizaciju, standardizacija prakse - obrada, korištenje itd., planovi za zajedničke projekte); primjeri dobre prakse u svijetu i u regiji (izlaganja o digitalnim repozitorijima, vlastitoj praksi, projektima i sl.)
- 12. - 14. 2. 2018: Autorska prava: usporedba zakona, prakse, kako se snaći u šumi propisa i različitoj praksi; koji su izvori, koje su nacionalne institucije za reguliranje prava; analiza modula za objavu (mogućnost prikaza u različitim rezolucijama, odrediti koje su rezolucije preporučljive, što s građom koja je još zaštićena, djela siročad itd.)
- 10. - 11.4.2018: Povezivanje metapodataka: ispitivanje metapodatkovnih profila za pojedine vrste građe u različitim ustanovama. Testiranje prve verzije portala.
- 2. - 3.7.2018: Portal EminentPeople je osposobljen i postavljen na adresu eminentpeople.eu. Raspravljalo se o prikazu i formatu koncepta vremena, konačnoj verziji Vodiča o ponovnoj uporabi, uredništvu portala, uvodnom tekstu na portalu, dizajnu stranice.
Na posljetku, željeli bismo da predloženi projekt pridonese suradnji institucija znanosti i kulture u trima državama u domeni digitalne infrastrukture te da potakne njezin razvoj i korištenje kao i učinkovitiju komunikaciju između korisnika i institucija u regiji. Upute koje smo izradili naš su prilog inicijativi DARIAH konzorcija za stvaranje zajedničke vodiča (povelje) o digitalnoj infrastrukturi (Data Re-Use Charter).
DARIAH CFDI_final report_web.pdf