Leksikografski zavod Miroslav Krleža

partner
Nataša Jermen: natasa.jermen@lzmk.hr
Leksikografski zavod Miroslav Krleža javna je ustanova od osobitoga interesa za Republiku Hrvatsku. Utemeljen je 1950. na poticaj književnika i erudita Miroslava Krleže. Kao jedina institucija u Hrvatskoj koja se sustavno bavi djelatnošću leksikografije i enciklopedike, Zavod je izdao više od 250 različitih enciklopedija, leksikona, rječnika, atlasa i drugih izdanja koja su važan prinos održavanju i podizanju hrvatskog intelektualnog, kulturnog i znanstvenoga standarda.
Od 2009. Zavod razvija javno dostupni digitalni repozitorij leksikografskih i znanstvenih sadržaja:
- Mrežno izdanje Hrvatske enciklopedije (http://enciklopedija.hr/), opće enciklopedije s nacionalnom sastavnicom, obuhvaća više od 71 000 članaka koji se kontinuirano nadopunjuju i ažuriraju.
- Hrvatski biografski leksikon nacionalni je biografski leksikon koji je tiskan u devet svezaka. Digitalizirano je osam svezaka (A-Li) s više od 11 000 članaka (https://hbl.lzmk.hr/), a mrežno je izdanje dopunjeno biografijama više od 260 istaknutih osoba.
- Hrvatska tehnička enciklopedija oblikovana je kao usporedno tiskano i mrežno izdanje po čemu je prvijenac na ovim prostorima. Trenutačno obuhvaća više od 2200 članaka dostupnih na Portalu hrvatske tehničke baštine (https://tehnika.lzmk.hr/) .
- Portal znanja (http://enciklopedija.lzmk.hr/) zbirka je objavljene knjižne građe koja obuhvaća 11 digitaliziranih izdanja s približno 160 000 članaka. Za pretraživanje unutar Portala znanja dostupna su i mrežna izdanja Hrvatske enciklopedije, Hrvatskog biografskog leksikona te Hrvatske tehničke enciklopedije.
- Zbirka enciklopedijske baštine (https://e-bastina.lzmk.hr/) dostupna je od 2023. Obuhvaća 12 digitaliziranih izdanja tiskanih od 1954. do 1996., s približno 100 000 članaka.
- Enciklopedijska monografija Hrvatska-zemlja i ljudi (http://www.croatia.eu/) objavljena je na šest jezika u suradnji s Ministarstvom vanjskih i europskih poslova, a digitalno izdanje Leksikona Marina Držića (http://leksikon.muzej-marindrzic.eu/) u suradnji s Domom Marina Držića u Dubrovniku.
- Hrvatski egzonimi bave se jezičnom standardizacijom stranih geografskih imena. Tiskana izdanja dostupna su na mrežnoj stranici https://egzonimi.lzmk.hr/.
- Interaktivno digitalno izdanje Zastave i grbovi (https://zastave.lzmk.hr/) donosi aktualni pregled zastava i grbova svih država uz popratni tekst, igre i kvizove.
- Digitalizirani katalog (http://katalog.lzmk.hr/) skenirani je autorski katalog te katalog šifri i pseudonima iz zbirke Katalog retrospektivne bibliografije članaka, koji sadržava 2 200 000 kataloških jedinica.
- Dostupna je i digitalizirana Hrvatska enciklopedija (1941.−1945.), glavnoga urednika Mate Ujevića, prva moderna, premda nedovršena enciklopedija o Hrvatskoj (https://hemu.lzmk.hr/)
- Znanstveni časopis Studia lexicographica (https://studialexicographica.lzmk.hr/sl) objavljuje radove s područja leksikografije i enciklopedistike te iz drugih humanističkih i društvenih disciplina.
Svi digitalni sadržaji Zavoda dostupni su na poveznici https://www.lzmk.hr/e-leks/online-izdanja.