DARIAH Day 2020
16. prosinca 2020.
Pozivamo vas na DARIAH Day 2020 koji će ove godine biti održan u ležernom i dinamičnom virtualnom formatu u petak 18. prosinca od 10 do 14 sati. Predstavit ćemo primjere uspješnih suradnji i projekata te razmijeniti iskustva i ideje.

DARIAH Virtual Annual Event 2020: Znanstvena ishodišta
2. studenog 2020.
S obzirom na trenutno stanje pandemije i ograničenja putovanja, DARIAH-ova godišnja konferencija 2020 održat će se u virtualnom obliku. Događaji poput radionica i sastanaka radnih skupina organizirat će se u tjednim intervalima od 7. listopada do 2. prosinca, srijedom. Središnji dio godišnje konferencije s izlaganjima, plenarnim sjednicama i društvenim događajima održat će se od 10. do 13. studenog 2020. Posteri će biti predstavljeni u vidu online izložbe tijekom tog središnjeg tjedna događaja, od 9. do 13. studenog na ovom linku https://www.virtualdariah2020.dariah.eu/posters/. Provjerite program za više detalja.

DARIAH ELDAH Consent Form Wizard (CFW) - novi alat za upravljanje zaštitom podataka
10. rujna 2020.
DARIAH-ova radna skupina ELDAH (Etika i zakonitost u digitalnoj umjetnosti i humanističkim znanostima) razvila je i pokrenula novi alat za upravljanje zaštitom podataka u humanističkim istraživanjima: DARIAH ELDAH Consent Form Wizard (CFW). Ovaj alat omogućuje istraživačima da pravilno pristupe upravljanju osobnim podacima u skladu s Općom uredbom o zaštiti podataka (GDPR).
Isprobajte izraditi svoj obrazac za dobivanje suglasnosti ovdje: Consent Form Wizard

DARIAH-EU Annual Event 2020 je ODGOĐEN
26. ožujka 2020.
Novi datum je 10. - 13. studenoga 2020., Zagreb

DARIAH Virtual Exchange Session: The Scholarly Primitives of Scholarly Meetings
28. travnja 2020.
We invite you to join the DARIAH Virtual Exchange Session: The Scholarly Primitives of Scholarly Meetings on Thursday, May 28 2020 at 14:00-16:00 UTC+1.

DARIAH Annual Event: Znanstvena ishodišta
3. prosinca 2019.
Hrvatska će biti domaćin DARIAH Annual Eventa koji će se održati u Zagrebu od 26. do 29. svibnja 2020. Tema ove digitalno-humanističke konferencije su znanstvena ishodišta, a poziv je otvoren i dostupan na poveznici https://dariah-ae-2020.sciencesconf.org/. Sudjelovanje je besplatno, ali potrebno je registrirati se.

DARIAH tjedan 2019
22. listopada 2019.
Hrvatska, kao članica i jedna od utemeljiteljica europskog konzorcija istraživačkih infrastruktura za umjetnost i humanistiku DARIAH-ERIC ove je godine prvi puta domaćin godišnjeg susreta upravnih i koordinacijskih tijela te organizacije, koji će se održati u Zagrebu u auli Rektorata od 5. do 7. studenoga.

DARIAH Day Zagreb 2018
26. listopada 2018.
Ovogodišnji DARIAH Day - organiziran u okviru međunarodne konferencije "Digital Art History – Methods, Practices, Epistemologies" - bit će posvećen međunarodnim radnim skupinama koje djeluju u okviru DARIAH-EU konzorcija. Između ostaloga, predstavit će se i tri radne skupine za čije je osnivanje inicijativa pristigla iz DARIAH-HR zajednice (Ethics and Legality in the Digital Arts and Humanities; Theater Studieas and Theatralia; Art, Art History & Technology Working Group).

Održana četvrta radionica DARIAH projekta Cooperation Framework of Digital Infrastructure in the Region (DARIAH-CFDI)
12. srpnja 2018.
U Knjižnici HAZU-a u Zagrebu 2. i 3. srpnja 2018. godine održana je četvrta radionica DARIAH projekta Cooperation Framework of Digital Infrastructure in the Region (DARIAH-CFDI).

DARIAH Theater Forum Osijek
10. travnja 2018.
Forum za prijavu osnutka DARIAH-ove Radne skupine za teatrologiju i digitalizaciju teatralija (DARIAH Theater Forum), Osijek, 23. i 24. ožujka 2018.

Projekt Okviri suradnje digitalnih infrastruktura u regiji – mogućnosti i potrebe na primjeru građe o znamenitim ličnostima znanosti i kulture
27. veljače 2018.
Prijedlog programa u okviru teme DARIAH natječaja 2017. Cultural Heritage and Humanities Research
Call for Papers: Digital art history - methods, practices, epistemologies
9. travnja 2018.
Međunarodna konferencija, Sveučilište u Zagrebu, Sveučilišni računski centar (SRCE), Zagreb, 12. - 14. studenoga 2018. godine
Konferenciju organiziraju Institut za povijest umjetnosti u Zagrebu, Sveučilišni računski centar SRCE i DARIAH-HR.

Suradnja u društvenim i humanističkim znanostima u umreženom europskom istraživačkom prostoru
21. ožujka 2018.
Mjesto i datum održavanja: 29.03.2018, Institut Ruđer Bošković, Plava dvorana, III. krilo od 13:00 do 15:00
Na radionici će se predstaviti 4 europska projekta iz područja humanistike i društvenih znanosti kroz koje se planira ostvariti čvršća suradnja te tako osnažiti humanističke i društvene znanosti u Republici Hrvatskoj.

DARIAH Theater Forum – Inicijalni forum za prijavu osnutka Radne skupine za teatrologiju i digitalizaciju teatralija
28. veljače 2018.
Osijek, 23. i 24. ožujka 2018.

DARIAH info dan u Skopju
1. studenog 2017.
Na poziv Uprave za zaštitu kulturnoga nasljeđa makedonskoga Ministarstva kulture, u skopskome Centru za konferencije i studije Narodne univerzitetske biblioteke Sveti Kliment Ohridski održan je 24. listopada 2017. Informativni dan Europske infrastrukture u umjetnostima i humanistici (DARIAH-EU). Nazočne je uvodno uime Ministarstva pozdravila dr. sc. Eleonora Petrova-Mitevska iz Ravnateljstva za zaštitu kulturnoga nasljeđa te mr. sc. Ivona Opetčeska Tatarčevska uime Uprave za zaštitu kulturne baštine.

Održana radionica “Perspektive digitalne humanistike u europskom znanstvenom oblaku”
13. srpnja 2017.
U srijedu 12. srpnja na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu, održana je jednodnevna radionica pod nazivom “Perspektive digitalne humanistike u europskom znanstvenom oblaku”. Radionica je organizirana u okviru dvaju međunarodnih Obzor 2020 projekata EGI-Engage i Indigo-DataCloud,na kojima Institut Ruđer Bošković sudjeluje kao partner.

DARIAH-ERIC: Izgradnja održive infrastrukture za znanstvene i baštinske ustanove
15. lipnja 2017.
Institut za etnologiju i folkloristiku, u okviru DARIAH-ERIC projekta Humanities at Scale i u partnerstvu s Muzičkom akademijom Univerziteta u Sarajevu organizirao je 5. lipnja 2017. međunarodnu radionicu DARIAH-ERIC: Izgradnja održive infrastrukture za znanstvene i baštinske ustanove.

Međunarodna interdisciplinarna znanstvena konferencija Baštinska kultura i digitalna humanistika: sprega starog i novog — HerCul&DigiHum2017
18. svibnja 2017.
Uz potporu Zavoda za znanstveni i umjetnički rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Osijeku, Umjetničke akademije u Osijeku, Gradske i sveučilišne knjižnice u Osijeku, Muzeja Slavonije u Osijeku te Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata u Subotici i Franjevačkog samostana u Subotici, provedbenih partnera u projektu Digitalizacija baštinskih knjižničnih fondova: naša nužnost i obveza kojeg financira europski konzorcij Digitalne istraživačke infrastrukture za umjetnosti i humanistiku (Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities, DARIAH-EU), Katedra za knjižničarstvo Odjela za kulturologiju i Filozofski fakultet Sveučilišta u Pečuhu suorganiziraju 19. i 20. svibnja 2017. u Auli Rektorata Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku (Trg Svetog Trojstva 3) Međunarodnu interdisciplinarnu znanstvenu konferenciju Baštinska kultura i digitalna humanistika: sprega starog i novog. Kotizacijski troškovi pokriveni su spomenutim projektom. Opširnije informacije pročitajte na stranicama Odjela za Kulturologiju.
Završena radionica Sustainable access to digital cultural and scientific heritage: Ethical and legal issues
10. veljače 2017.
U Zagrebu je 26. i 27. siječnja održana dvodnevna međunarodna radionica Sustainable access to digital cultural and scientific heritage: Ethical and legal issues. Radionica je organizirana u okviru DARIAH-ovog Humanities at Scale projekta, a u suorganizaciji Instituta za etnologiju i folkloristiku i Srca - Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu.

Radionica Sustainable access to digital cultural and scientific heritage: Ethical and legal issues
19. siječnja 2017.
Srce, Josipa Marohnića 5, Zagreb, 26. – 27. siječnja 2017.
Predstavljen projekt “Digitalizacija baštinskih knjižničnih fondova: naša nužnost i obveza”
3. listopada 2016.
Osijek, 1. listopada 2016. Katedri za knjižničarstvo Odjela za kulturologiju Sveučilista Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku odobreno je, kao nositeljici, financiranje međunarodnog interdisciplinarnog znanstvenog projekta Digitalizacija baštinskih knjižničnih fondova: naša nužnost i obveza. Projekt je prijavljen u okviru tematskog natječaja Digitalne istraživačke infrastrukture za umjetnosti i humanistiku (DARIAH-EU, http://www.dariah.eu/).

Digitalizacija baštinskih knjižničnih fondova: naša nužnost i obveza
3. listopada 2016.
Katedri za knjižničarstvo Odjela za kulturologiju, koja je bila jedina institucija iz Hrvatske koja se prijavila na DARIAH-EU natječaj “Public humanities”, odobreno je financiranje međunarodnog interdisciplinarnog znanstvenog projekta “Digitalizacija baštinskih knjižničnih fondova: naša nužnost i obveza”. Projekt je promoviran na tiskovnoj konferenciji održanoj u Osijeku 27. rujna 2016. godine.

Završena radionica Održiv pristup digitalnoj kulturnoj i znanstvenoj baštini: Tezaurusi i normativi
3. srpnja 2016.
U Institutu za etnologiju i folkloristiku 28. lipnja 2016. godine održana je radionica Održiv pristup digitalnoj kulturnoj i znanstvenoj baštini: Tezaurusi i normativi organizirana u okviru projekata Humanities at Scale (DARIAH-EU) i Nematerijalna kultura i digitalna humanistika (IEF). Na radionici je sudjelovalo šezdeset i dvoje sudionika pristiglih s raznih hrvatskih sveučilišta, istraživačkih ustanova, muzeja, knjižnica i arhiva, a mjesta su bila popunjena danima unaprijed. Toliki je interes ukazao na činjenicu da su napokon sazrjele volja i namjera u spomenutim zajednicama da se ozbiljnije uhvate u koštac s problematikom izrade tezaurusa i normativa, što su rezultati radionice kasnije i potvrdili.

Narativi i mreže: digitalni pristupi prema rekonstrukciji veza iz prošlosti
20. travnja 2016.
Zadovoljstvo nam je pozivati vas na predavanje dr. sc. Johannesa Preiser-Kapellera (Institute for Medieval Research, Division of Byzantine Research, Austrian Academy of Sciences) na temu Narativi i mreže: digitalni pristupi prema rekonstrukciji veza iz prošlosti / Narratives and Networks: digital approaches towards the reconstruction of past connectivity, koje će se održati u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (seminarska dvorana, polukat) u Zagrebu u srijedu, 27. travnja 2016. s početkom u 12:00 sati. Predavanje je otvoreno za javnost, planirano vrijeme trajanja je 90 minuta, a održat će se na engleskom jeziku.

DARIAH u Hrvatskoj – Hrvatska u DARIAH-u
5. veljače 2016.
Na okruglom stolu DARIAH u Hrvatskoj – Hrvatska u DARIAH-u, koji je u Zagrebu 28. siječnja 2016. u Zlatnoj dvorani Hrvatskog instituta za povijest organizirao Institut za etnologiju i folkloristiku (IEF), s izlaganjima i raspravama o temi razvoja digitalne istraživačke infrastrukture za humanistiku i umjetnost sudjelovali su: Conny Kristel i Jakob Epler (DARIAH-EU), Karolj Skala, Davor Davidović i Eva Cetinić (Institut Ruđer Bošković), Ivan Marić i Draženko Celjak (Srce), Martina Kovač (Ministarstvo kulture) te Tvrtko Zebec i Koraljka Kuzman Šlogar (Institut za etnologiju i folkloristiku).

Hrvatska u europskom konzorciju za digitalnu istraživačku infrastrukturu za umjetnost i humanističke znanosti
27. siječnja 2016.
Institut za etnologiju i folkloristiku (IEF) kao nacionalna koordinacijska ustanova za DARIAH-ERIC u Hrvatskoj trenutno radi na proširenju mreže partnera i stvaranju čvrstih temelja za razvoj digitalne infrastrukture za umjetnost i humanistiku. U utorak, 15. prosinca 2015. godine u IEF-u je održana tribina DARIAH-HR: Hrvatska u europskom konzorciju za digitalnu istraživačku infrastrukturu za umjetnost i humanističke znanosti. Na tribini je osim nacionalne koordinatorice dr. sc. Koraljke Kuzman Šlogar izlaganje održao i dr. sc. Tvrtko Zebec koji je predstavio rad VCC3 skupine u kojoj zastupa Hrvatsku.

Doznajte više o DARIAH-HR
27. siječnja 2016.
DARIAH-HR dio je paneuropske Digitalne istraživačke infrastrukture za umjetnost i humanističke znanosti DARIAH-EU, a Hrvatska je jedna od 15 zemalja osnivačica tog konzorcija.
DARIAH-HR kao dio te transnacionalne istraživačke zajednice promiče i povećava svijest o digitalnoj umjetnosti i humanistici, projektima, alatima i najboljim praksama te se zalaže za otvoreni pristup informacijama i slobodno dijeljenje rezultata i inovacija.